Description
Witam, skrzynka jest pierwszą z serii "Ścieżka Poetów", w najbliższym czasie zostaną założone kolejne wraz z dużą skrzynką finałową.

Opis miejsca:
Wzgórze Krzywoustego należy do Wysoczyzny Rybnicy i stanowi jej północno-wschodni kraniec. Górujące się nad Jelenią Górą wzniesienie prawdopodobnie było zamieszkane już 1000 lat temu przez plemię Bobrzan. Niestety nie jest to pewna informacja, podobnie jak te mówiące o założeniu w tym miejscu grodu przez Bolesława Chrobrego, czy Bolesława Krzywoustego. Tak czy inaczej, istniał w tym miejscu zamek, którego doskonałe położenie pozwoliło dwukrotnie oprzeć się atakom husytów w XV w. Na nic się to jednak nie zdało, bo wkrótce został rozebrany na rozkaz rady miejskiej, która stała się jego właścicielem. Kilka wieków później ruiny stały się popularnym celem romantycznych wycieczek mieszkańców Jeleniej Góry i gości. Od końca XVIII w. zaczęto na różnych skałach budować punkty widokowe. Kilkadziesiąt lat później stała już na szczycie gospoda, z której tarasu roztaczała się piękna panorama miasta i jego najbliższych okolic.

Wrótce padł pomysł, by wybudować tutaj wieżę widokową. Wiosną 1908 r. wybrano do realizacji projekt architekta Schmidta z Jeleniej Góry, który był już gotowy 15 lat wcześniej. Na miejsce budowy wybrano wzgórze zwane "Hausberg". 12 czerwca 1911 dokonano uroczystego poświęcenia wieży, w obecności hrabiego Schaffgotscha, czołowych władz miasta i powiatu.

Wieża poświęcona była pamięci dwóch pierwszym cesarzom i zjednoczeniu Niemiec. Okazała budowla mierzyła 22 metry. Okazją do jej postawienia było 800-lecie miasta. Początkowo na jej szczycie i u jej stóp funkcjonowała restauracja, która po wojnie została zlikwidowana. Od tamtego okresu budynek popadał w ruinę. Kilkakrotna renowacja uchroniła wieżę przed zawaleniem.
Obecnie budynkiem opiekuje się Stowarzyszenie im. św, Brata Alberta, a wstęp na taras widokowy jest bezpłatny, Wieża jest zamykana na noc


Zawartość początkowa skrzynki:

 - Logbook, ołówek, temperówka
 - 3 certyfikaty dla pierwszych znalazców
 - Geokret "Cieplice"
 - etui na telefon
 - świnka
 - magnetyczna zakładka do książki
 - kolczyki
 - latarka
 - brelok "Grześki"
 - serduszko

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameŚcieżka Poetów 1 - Grzybek
Hintw murze
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device