Description
Na leśnym pagórku, przy drodze prowadzącej z Boryczy do Grodziska stoi piękny dębowy krzyż. Według miejscowej legendy, w miejscu gdzie stoi krzyż pochowano żołnierzy francuskich zmarłych od ran lub na skutek epidemii tyfusu w trakcie odwrotu armii napoleońskiej spod Moskwy.
Skąd wzięła się ta dziwna nazwa pagórka? Według przekazów najstarszych mieszkańców, na tym piaszczystym pagórku, otoczonym lasem, nigdy nic nie rosło. Chociaż dzisiaj na „Łysej Górze” rosną drzewa, to miejsce to jest ciągle żywe w ludzkiej pamięci. 
Z „Łysą Górą” związanych jest kilka miejscowych legend. Podobno od zawsze ludzie bali się strachów, które tam można było spotkać. Wokół mogiły miała przechadzać się biała dama, a sami mieszkańcy starali się zjechać z pól położonych wokół pagórka jeszcze zanim dzwon kapliczki we wsi rozlegał się na Anioł Pański. Inna legenda głosi, że nawet w dzień (w samo południe) spotkać tam można czasem postać, wokół której krążą dzikie psy.
 


Na leśnym pagórku, przy drodze prowadzącej z Boryczy do Grodziska stoi piękny dębowy krzyż. Według miejscowej legendy, w miejscu gdzie stoi krzyż pochowano żołnierzy francuskich zmarłych od ran lub na skutek epidemii tyfusu w trakcie odwrotu armii napoleońskiej spod Moskwy.Skąd wzięła się ta dziwna nazwa pagórka? Według przekazów najstarszych mieszkańców, na tym piaszczystym pagórku, otoczonym lasem, nigdy nic nie rosło. Chociaż dzisiaj na „Łysej Górze” rosną drzewa, to miejsce to jest ciągle żywe w ludzkiej pamięci. Z „Łysą Górą” związanych jest kilka miejscowych legend. Podobno od zawsze ludzie bali się strachów, które tam można było spotkać. Wokół mogiły miała przechadzać się biała dama, a sami mieszkańcy starali się zjechać z pól położonych wokół pagórka jeszcze zanim dzwon kapliczki we wsi rozlegał się na Anioł Pański. Inna legenda głosi, że nawet w dzień (w samo południe) spotkać tam można czasem postać, wokół której krążą dzikie psy. 

Opis skrzynki pochodzi z serwisu Opencaching.PL.

Log entries
 • There are no logentries yet
Photos
Information
22.11.2017 (22.11.2017)
Cache nameŁysa Góra
HintKesz szepcze zza krzyża : Jest mi ciemno! I coś na mnie leży!
CountryPoland
GridsquareJJ00AA00AA
Latitude0.000000
Longitude0.000000
DifficultyEasy
TerrainHandicapped accessible
Logger
Empty
Rate
0 votes
Recommend

Geocaching of a different kind

 • 01
  SOTA Caches

  Log your SOTA activations on APRS Caching too

 • 02
  APRS Caches

  Weather stations, digipeaters, and iGates - turn your APRS stations into APRS Caches

 • 03
  Living APRS Caches

  Even you are able to turn into a living APRS Cache

 • 04
  Geo Caches

  Log your OpenCaching finds with your APRS enabled device